Casus
Belanghebbende verhuurt selfstorageboxen aan zowel particulieren (vrijgesteld van btw) als ondernemers (doorgaans wordt geopteerd voor btw-belaste verhuur). De huurders hebben via een eigen unieke code altijd toegang tot de boxen. Zakelijke klanten huren grotere boxen dan particuliere klanten. De algemene ruimtes, zoals de gangen, liften en inrichting (verkeers- en spreekruimtes), zijn speciaal ingericht voor zakelijke klanten. De zakelijke klanten gebruiken deze ruimtes intensiever dan particuliere klanten. Belanghebbende is daarbij van mening dat de mate van btw-aftrek op de algemene kosten moet worden berekend op basis van het werkelijk gebruik van het aantal vierkante meters vloeroppervlakte.
Achtergrond aftrek op basis van werkelijk gebruik
Volgens artikel 11 van de Uitvoeringsbeschikking omzetbelasting 1968 wordt bij goederen en diensten die voor zowel belaste als vrijgestelde handelingen worden gebruikt, de omvang van het recht op aftrek van voorbelasting bepaald naar rato van omzetverhoudingen (btw-belaste omzet ten opzichte van de totale omzet).
Indien echter op grond van objectieve en nauwkeurige gegevens aannemelijk wordt gemaakt dat het werkelijke gebruik van goederen en diensten voor algemene kosten afwijkt van deze verhouding, dient de btw-aftrek op de algemene kosten te worden bepaald op basis van het werkelijke gebruik.
Oordeel Hof Amsterdam
Het hof ziet geen aanleiding om af te wijken van het oordeel van de rechtbank: belanghebbende heeft geen objectieve en nauwkeurige gegevens overgelegd, waardoor berekening van de btw-aftrek op basis van werkelijk gebruik niet mogelijk is. Het werkelijk gebruik kan niet worden vastgesteld op grond van data uit de toegangssystemen, omdat het voor de uitoefening van het exclusieve gebruiksrecht van een box niet van belang is hoe vaak de huurder gebruikmaakt van dat gebruiksrecht. Daarnaast zijn de enkele stellingen van belanghebbende dat een berekening op basis van vierkante meters vloeroppervlakte de meest nauwkeurige methode is, dat belanghebbende zich met name op de zakelijke markt richt en dat de algemene kosten meer dan evenredig zouden worden opgeroepen door btw-belaste afnemers, daarvoor niet voldoende.
De Hoge Raad ziet verder geen belang in deze zaak en verklaart het beroep in cassatie zonder nadere motivering ongegrond.
Meer informatie
Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of wilt u weten wat dit voor uw situatie betekent? Neem dan gerust vrijblijvend contact op met onze btw-adviesgroep. U kunt contact opnemen via onderstaande button of per mail: btwadviesgroep@vanoers.nl.
Algemeen - Contact
Neem contact op met Van Oers
Vul hier uw gegevens in en wij nemen binnen 2 werkdagen contact met u op!