Claimactie tegen hoge Aof-premie
Afgelopen jaar plaatste wij hierover het artikel Aof-premie mogelijk al jaren te hoog?  De premie die werkgevers betalen voor het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof), is al jaren structureel hoger dan nodig om de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen mee te betalen. Vanuit de gezamenlijke claimactie is een civiele procedure gestart tegen de staat om de te veel betaalde Aof-premie terug te vorderen voor werkgevers. De claim richt zich niet op Financiën maar op Sociale Zaken. De minister van SZW stelt jaarlijks via AMvB de Aof-premie vast, de Belastingdienst is alleen een uitvoerder. Er wordt verwacht dat doorgeprocedeerd moet worden tot de Hoge Raad en dat het hele traject zo’n drie tot vier jaar kan duren.
Werkgevers kunnen zich aanmelden voor deze collectieve bezwaaractie. Om deel te nemen moeten werkgevers een vooraf een bepaald bedrag betalen, daarnaast wordt bij succes een percentage van de opbrengst als succes fee in rekening gebracht. Bij een onrechtmatige daad moet binnen vijf jaar na de constatering een vordering ingediend worden, dit is de reden dat 2019 volgens de initiatiefnemers nog niet verjaard is.
Het te claimen bedragen aan teveel betaalde Aof-premie is per werkgever afhankelijk van de premieloonsom. Naar schatting van de partijen gaat het om 1,5% per jaar, sinds 2019.
Ter indicatie onderstaande uitwerking bij verschillende premieloonsommen:
- Bij € 250.000 per jaar is dat over vijf jaar ca. € 18.500
- Bij € 500.000 per jaar is dat over vijf jaar ca. € 37.000
- Bij € 1.000.000 per jaar is dat over vijf jaar ca. € 74.000
Deze bedragen zijn exclusief de kosten voor het maken bezwaar en de benoemde succes fee.
Recente Kamerbrieven
De Tweede Kamer nam onlangs een motie aan die de regering vraagt om het geld uit het Aof uitsluitend te gebruiken voor het verbeteren van Aof-regelingen. Deze motie is aangenomen ondanks dat deze volgens de minister overbodig was omdat in de wet al is beschreven waaraan het geld uit het fonds mag worden besteed. Volgens de wet hoeft de premie echter niet lastendekkend te zijn voor de uitgaven in het betreffende fonds. De minister heeft de beleidsvrijheid om bij het bepalen van de hoogte van de premie, rekening te houden met het algemene begrotingsbeleid.
Naast de reactie op de ingediende motie verscheen er ook nog een technische Kamerbrief over de werking van de fondsensystematiek. Later dit jaar zal er nog een Kamerbrief volgen over de toekomst van de fondsensystematiek.
Hoe verder?
Er lijkt op dit moment geen duidelijke juridische grondslag te zijn voor de terugvordering van de ‘teveel’ betaalde Aof-premie. Wij kunnen geen oordeel geven over de juridische houdbaarheid en de kans van slagen van de civiele procedure. Wij nemen daarom in deze procedure geen stelling in, maar willen u met dit artikel wel informeren en wijzen op de recente publicaties. Het is aan u als werkgever of u wil deelnemen aan een civiele procedure. Het aansluiten bij de actie is niet kosteloos en de kans op succes is uiteraard niet gegarandeerd. Ook is op voorhand niet duidelijk dat mocht een procedure wel succesvol zijn en je hebt als werkgever niet deelgenomen of er dan nog een bepaalde vorm van compensatie mogelijk is.
Meer informatie?
Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Neem dan contact op met onze specialisten. U kunt contact opnemen via onderstaande button of per mail: hrsolutions@vanoers.nl.
Algemeen - Contact
Neem contact op met Van Oers
Vul hier uw gegevens in en wij nemen binnen 2 werkdagen contact met u op!
"*" geeft vereiste velden aan



