Vanoers.nlAgroAgroflits week 24

Agroflits week 24 

Lees het laatste agrarische nieuws in de Agroflits.

Pachtnormen 2026 gepubliceerd

De nieuwe pachtnormen vanaf 1 juli 2026 zijn bekend. In de meeste regio’s stijgen de pachtprijzen, met verhogingen tussen de 1% en 23%. Alleen in het zuidwestelijk akkerbouwgebied is sprake van een daling van 3%. Ook voor los tuinland, bijvoorbeeld in de boomkwekerij, gaan de normen omhoog. In Westelijk Holland stijgen deze met 13%, terwijl voor de rest van Nederland een stijging van 2% geldt. Goed om te weten is dat de pachtprijs nooit hoger mag zijn dan 2% van de marktwaarde van de grond. Deze maximale grens blijft dus van toepassing.

De nieuwe normen gelden voor reguliere pacht en voor geliberaliseerde pacht met een looptijd langer dan 6 jaar. Bij geliberaliseerde pacht voor 6 jaar of korter mag de pachtprijs vrij worden vastgesteld en geldt er geen maximum.

Controleer uw beschikking Wet tegemoetkomingen loondomein (Wtl)

De Belastingdienst stuurt deze weken de beschikkingen Wtl. Heeft u over 2025 recht op één of meer tegemoetkomingen, dan ontvangt u voor 1 augustus de beschikking. Hierin staat het bedrag dat u ontvangt voor de loonkostenvoordelen. Er zit een bijlage bij met daarop de uren zoals opgenomen in de aangiften loonheffingen, afgerond op hele uren. Is de beschikking niet juist, dan kunt u bezwaar maken bij de Belastingdienst.

Groene braak: let op bij onvoldoende bedekking

Op veel percelen met groene braak was op 31 mei nog geen 80% bedekking aanwezig, vaak als gevolg van de droge periode dit voorjaar. Dat kan gevolgen hebben voor de eco-activiteit en de bijbehorende premie. Voldoet een perceel niet aan de eis, dan zijn er twee opties: de eco-activiteit intrekken of een beroep doen op overmacht.

Een overmachtsmelding is alleen kansrijk als goed kan worden onderbouwd dat extreme omstandigheden, zoals droogte, de oorzaak zijn. Daarbij moet ook worden aangetoond dat alles is gedaan om wél aan de voorwaarden te voldoen. Denk aan bewijs van inzaai, neerslaggegevens en foto’s van het perceel.

Elke melding wordt afzonderlijk beoordeeld door RVO, waardoor de uitkomst onzeker is. Is er geen sprake van overmacht, dan kan de eco-activiteit worden afgekeurd en mogelijk een korting volgen. Controleer daarom tijdig of uw perceel aan de eisen voldoet en onderneem actie waar nodig.

Boomkwekers: reageer op internetconsultatie rustgewassen boomteelt

De internetconsultatie over het toevoegen van boomkwekerijgewassen aan de rustgewassenlijst is geopend. Dit lijkt een goede oplossing te zijn, maar let op, alleen de afgelopen 3 jaar wordt hiermee opgelost. Het voorstel is immers niet gekoppeld aan het 8e actieprogramma nitraatrichtlijn. Dit is dan ook de reden waarom het gewas ‘uiterlijk kalenderjaar 2025 geplant dient te zijn als hoofdteelt en de teelt meerjarig is (niet tussentijds worden gerooid). Het is daarom geen oplossing voor de toekomst. Reageer dus gemotiveerd op de internetconsultatie.

Vraag nu Subsidie Praktijkleren aan

Biedt u als werkgever aan studenten of leerlingen een praktijk- of werkleerplaats aan? Dan kunt u middels de Subsidieregeling Praktijkleren een tegemoetkoming in de kosten voor begeleiding aanvragen. De aanvraagperiode is nu geopend tot medio september. De hoogte van de subsidie hangt af van het aantal weken dat u een student of leerling begeleidt en kan maximaal € 2.700 per gerealiseerde praktijk- of werkleerplaats bedragen.

U dient de administratie zelf bij te houden. Steekproefsgewijs wordt er controle uitgeoefend. Wilt u de subsidieaanvraag door ons laten indienen, dan dient u een ketenmachtiging voor ons af te geven. Middels de ketenmachtiging machtigt u ons om de aanvraag in te dienen. Heeft u hulp nodig bij de aanvraag van de ketenmachtiging, dan horen wij het graag.

Meer informatie

Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Neem dan contact op met onze Agro-afdeling of bel met uw relatiebeheerder. U kunt contact opnemen via onderstaande button of per mail: agro@vanoers.nl.

Nu delen:
Van Oers

Bent u op zoek naar een agrarisch adviseur?

Van Oers ondersteunt u om het optimale uit uw agrarische onderneming te halen. Wij zijn uw agrarisch adviseur die zelf uit de sector komt, geven u deskundig advies op maat en actueel inzicht in de financiële positie van uw bedrijf.
Meer informatie
Agroflits week 46
Theunis Mulders
Theunis Mulders | Directeur Agro
Wilt u meer informatie over dit onderwerp?
Neem contact op met onze specialisten via onderstaand e-mailadres of telefoonnummer. Zij helpen u graag verder!