Loonbelasting
Wet Verduidelijking Beoordeling Arbeidsrelaties
De wet DBA wordt naar verwachting in de loop van 2026 vervangen door de Wet Verduidelijking Beoordeling Arbeidsrelaties (de Wet VBAR). In deze nieuwe wet worden nieuwe maatregelen geïntroduceerd, zoals het vermoeden van een arbeidsrechtelijke dienstbetrekking voor zelfstandigen die minder dan ongeveer € 36 (peildatum 1 januari 2025) per uur verdienen. Dit bedrag wordt, net als het minimumloon, twee keer per jaar aangepast. Daarnaast bevat de wet o.a. een extra uitleg van het begrip ‘werken in dienst van een ander’.
Verhoging vrije ruimte werkkostenregeling
Vanaf 1 januari 2027 wordt de vrije ruimte verhoogd naar 2,16% bij een loonsom tot € 400.000. In 2025 is dit percentage nog 2%. Het idee is dat mkb-ondernemers met de verhoging van de vrije ruimte makkelijker dingen als een sportabonnement of gezonde maaltijd kunnen aanbieden aan hun werknemers.
Werknemersopties voor startups en scale-ups
Vanaf 2027 wordt een nieuwe regeling ingevoerd om werknemersopties voor startups en scale-ups te stimuleren. Met deze regeling wordt de belastingheffing uitgesteld tot het moment van de daadwerkelijke verkoop van de werknemersopties. Tevens wordt het relatieve maximale belastingtarief op inkomsten uit werknemersopties verlaagd van 49,5% naar 32,17%. Namelijk doordat slechts 65% van de waarde van de aandelenopties als belastbare grondslag in aanmerking wordt genomen.
Zakelijke fietsen
Bij het gebruik van een zakelijke fiets door de werknemer die niet bij de werknemer thuis wordt gestald, maar bijvoorbeeld op de werkplek, is in dat geval binnenkort mogelijk geen fiscale bijtelling van toepassing. Het plan is om dit op te nemen in het Belastingplanpakket 2026.
Vrijstelling Regeling voor Vervroegd Uittreden
De vrijstelling voor Vervroegd Uittreden (RVU) moet vervroegde uittreding aantrekkelijker en financieel haalbaar maken. De vrijstelling wordt verlengd met drie jaar. Daarnaast wordt het drempelbedrag verhoogd. Het bedrag wordt pas begin 2026 bekend. Mogelijk wordt de vrijstelling na drie jaar nogmaals verlengd.
Pseudo- eindheffing op privé gebruik fossiele auto’s
Per 1 januari 2027 wordt een pseudo-eindheffing van 52% ingevoerd ten aanzien van het privégebruik van auto’s met fossiele brandstoffen (benzine en diesel). Dit is een extra belasting voor werkgevers bij het ter beschikking stellen van een auto met fossiele brandstoffen aan werknemers die ook privé mogen worden gebruikt. Ook een DGA met een auto van de zaak in zijn bv krijgt met deze heffing te maken. Zzp’ers met een eenmanszaak vallen buiten de regeling. Deze extra belasting wordt geheven over de grondslag van de bijtelling privégebruik. Een eventuele eigen bijdrage van de werknemer komt niet in mindering. Het gaat slechts om auto’s die vanaf 1 januari 2027 nieuw worden uitgegeven, dus als deze voor het eerst op naam wordt gezet. Bestaande leaseauto’s die voor die tijd al in gebruik zijn, zouden daarmee niet onder de pseudo-eindheffing vallen.
Loonkostenvoordeel doelgroep ouderen
Het loonkostenvoordeel (LKV) voor de doelgroep ouderen wordt afgeschaft. Voor dienstbetrekkingen die zijn begonnen vóór 1 januari 2024 geldt de afschaffing niet.
Aof- en AWf-premies
De werkgeverspremies voor werknemersverzekeringen worden aangepast. De ‘hoge’ Aof-premie wordt per 2026 verhoogd, terwijl de ‘lage’ Aof-premie wordt verlaagd. De hoogte van de premies zijn nog niet vastgesteld. De gepland verhoging van de AWf-premie is uitgesteld met één jaar.